Akné a možnosti léčby

sponzorované odkazy

Akné je poměrně častým onemocněním. Většinou se vyskytuje v období kolem puberty, která může nastupovat někdy již kolem 11. roku dítěte, přetrvávat může až do 20-ti někdy 25-ti let. Projevy akné nejsou však neobvyklé i v daleko pozdějším věku.

Péče o problematickou pleť – akné

V pubertálním období je akné součástí fyziologického vývoje. Mírné projevy lze zvládnout běžně dostupnými kosmetickými prostředky, závažnější formy je nutno léčit, lokálně nebo celkově – podle míry závažnosti. U nejzávažnějších forem může docházet k jizvení, pozánětlivým pigmentacím.

Při výskytu akné u žen v dospělém věku je nutné vyloučit některé hormonální poruchy, zejména je-li přítomen současně nadměrný růst ochlupení mužského typu nebo ztráta vlasů. Uplatňují se někdy i psychické vlivy, stres, zažívací poruchy.

Čištění pleti a akné

Má-li pleť tendenci k tvorbě akné, je nutné pečlivě vybírat kosmetické prostředky. Není vhodné pleť nadměrně odmašťovat čistícími roztoky s obsahem lihu. Nutné je pravidelné čištění pleti, jednak pleťovou vodou, mlékem, čistícím gelem 2x denně, jednak důkladnější čištění pleti 1x měsíčně kosmetičkou.

Ošetřující krém

Zvláštní pozornost je třeba věnovat výběru vhodného ošetřujícího krému. Ošetřující krém by měl být vždy vybírán z kosmetické řady určené pro problematickou pleť se sklony k akné, měl by být testovaný na tzv. komedogenicitu, což je vlastnost krému, vyjadřující jeho tendenci podporovat uzavírání pórů, tj. tvorbu komedonů. K péči o pleť s tendencí k tvorbě akné jsou vhodné nekomedogenní krémy.

Léčba akné

Závažnější formy akné bývají léčeny v kožních ordinacích. V dnešní době je k dispozici celá řada léčebných možností, mohou být mezi sebou různě kombinovány. Některé však nejsou určené k používání v letním období. Rovněž není prospěšné ošetřování pleti nadměrným množstvím různých prostředků.

O léčbě akné, péči o pleť a kombinaci léčebných a kosmetických prostředků je vhodné se poradit s kožním lékařem. Součástí léčby akné může být i ošetření chemickým peelingem, velmi často se k tomuto účelu používá kyselina glykolová, která patří mezi ovocné kyseliny. Ošetření se provádí v období s menší mírou expozice slunečnímu záření, tedy v zimních měsících.

Ošetření akné patří mezi nadstandartní služby a není hrazeno ze zdravotního pojištění. Více je možné se informovat v ordinaci kožního lékaře.

sponzorované odkazy