Akné na zádech

sponzorované odkazy

S nepříjemnou kožní nemocí akné se nesetkáváme pouze na obličeji, ale v hojné míře také na zádech, případně na hrudi a rukách. V tomto článku se blíže podíváme právě na projevy akné na zádech.

Akné na zádech může být závažnější a nepříjemnější formou než je akné na obličeji. Čím je to zapříčiněno? Tak především tím, že kůže na zádech je o poznání silnější, má více pórů a míst, kde se může pupínkům dařit. Zádové akné bývá často cystické, což znamená horší formu akné, která zanechává nevzhledné jizvy. Navíc je ztížena lokální léčba. Na zádech je problém s aplikací přípravků na akné. Obvykle je nutná asistence druhého člověka. Pro mnoho lidí postižených projevy akné je krajně nepříjemné se s pomocí svěřovat druhým.

Co se týče možnosti léčby akné na zádech, tak by se dala rozdělit na dva hlavní směry. Prvním je léčba pomocí léčiv na předpis. To vyžaduje návštěvu dermatologa a pečlivého vyšetření. U závažnějších forem akné návštěvu kožního lékaře rozhodně doporučujeme. U méně závažných projevů akné si vystačíte s domácí léčbou, což je druhý směr. Při domácí léčbě akné si pořiďte některý z osvědčených přípravků na pupínky. Sledujte složení výrobku. Účinný prostředek na léčbu akné na zádech by měl obsahovat benzoyl peroxidu. Při užívání takových přípravků je však třeba mít na paměti, že zanechávají skvrny na oblečení. Při aplikaci buďte tedy velmi opatrní. Další možnosti domácí léčby akné jsou přípravky obsahující kyselinu salicylovou. V případě akné na obličeji se doporučuje používat vždy jeden typ prostředku (buď s obsahem benzoyl peroxidu nebo kyseliny salicylové). Vzhledem k tomu, že kůže na zádech je mnohem silnější a odolnější, můžete prostředky kombinovat. Zarudnutí či podráždění kůže v tomto případě nehrozí.

Příčiny akné na zádech

Čím je akné na zádech způsobeno? Stejně jako akné na obličeji, je i zádové akné způsobeno zanesenými póry. Póry jsou ucpány v případě, kdy se na pokožce tvoří příliš mnoho mazu. K tomu dochází v největší míře v období puberty. Když se póry zanesou mazem, případně i odumřelými částečkami kůže, vede to k tvorbě akné. Akné na zádech může být obzvláště těžké, protože je na zádech více mazových žláz a kůže je silnější - to vede k vyšší odolnosti pupínků vůči léčebným prostředkům. Projevy akné na zádech mohou být způsobeny stresem, geneticky, případně díky hormonálním změnám. V každém případě hraje velkou roli psychika. V momentě, kdy se začneme pupínky velmi trápit, dojde obvykle ke zhoršení. Je proto nutné upřít svou mysl na léčbu.

Jak se zbavit akné na zádech

Základním krokem k léčbě je pravidelné mytí zad. Používejte antibakteriální mýdlo a snažte se mýt dvakrát denně. Na druhou stranu dejte pozor, abyste pokožku častým mytím zbytečně nedráždili. Pak by mohlo dojít k ještě větší tvorbě kožního mazu, případně naopka k vysušení pokožky. Je také důležité sprchovat se po všech činností, u kterých se zpotíte. Když totiž pot zůstane delší dobu na pokožce, smíchá se s nečistotami a může dojít k ucpání pórů. To pak vede k tvorbě pupínků a zanícených vřídků.

Jedním z možných pomocných kroků je peeling a čištění pokožky. Zpočátku můžete zkusit žíňku nebo kartáč. Sledujte následky na své kůži. Pokud je kůže podrážděná, tak ji čistěte mírněji.

Akné na zádech můžete zmírnit také používám vhodného a především čistého prádla. Zní to jednoduše, avšak nevhodné materiály nebo propocené oblečení mají velký vliv na kvalitu a stav pokožky. Špinavé prádlo přitahuje bakterie, a bakterie jsou výborným původcem zanesených pórů. Prádlo je nutné prát v ověřených pracích prostředcích. některé zbytečně dráždí pokožku, případně vyvolávají alergické reakce.

V případě, že nic nepomáhá, je na místě navštívit dermatologa, tedy odborníka na kožní nemoci. Akné na zádech má obvykle formu pupínků, vřídků, černých nebo bílých teček. Často hyzdí záda v podobě bolestivých podebraných cyst. Ty je velmi obtížné léčit. Účinným prostředkem může být pouze použití antibiotik (na předpis). Antibiotika však nejsou pro tělo nic dobrého, zprvu proto dejte přednost raději přírodním prostředkům.

Akné na zádech může zanechat nepěkné jizvy, případně skvrny. Pokud toužíte po zdravě vyhlížející pokožce, pak zkuste plastické operace na odstranění jizev.

Pokud vás trápí jakékoliv projevy akné, doporučujeme v prvním kroku využít pomoci kvalitních přípravků na akné. Tipy na fungující doplňky naleznete na našich stránkách.

sponzorované odkazy