Akné u dětí

sponzorované odkazy

Ačkoliv jsou projevy akné spojeny především s pubertou a dospíváním, je také poměrně hojně zastoupeno u malých dětí. Akné u dětí je častější než by si tématu neznalý člověk pomyslel. Ikdyž je akné obvykle nepříjemný kosmetický problém, po zdravotní stránce se není čeho obávat. A platí to i u malých dětí.

Akné u malých dětí, tzv. novorozenecké akné, se začíná obvykle vyskytovat u dětí kolem druhého a čtvrtého týdne věku. Mezi nejčastější oblasti, kde se novorozenecké akné vyskytuje, patří tvářička dítěte. Zpočátku může akné působit vzhledem běžné vyrážky. Ve skutečnosti však jde o typický vzhled akné u malých dětí.

A čím je dětské akné způsobeno? Akné u novorozeňat je zapříčiněno hormony, které se do těla dítěte dostaly při porodu, případně během kojení. Tyto hormony jsou pak původcem červených pupínků na bradě, čele a tvářích dítěte. Jak jsme již zmínili, obvykle vypadají jako běžná vyrážka. Někdy se však mohou objevit pupínky s podebranými hnisajícími hlavičkami.

Dětské akné trvá obvykle půl roku. Projevy akné po 6. měsíci jsou již velmi zřídkavé. Děje se tak, pokud matka nadále kojí své dítě, čímž dochází k přenosu hormonů. V žádném případě se nesnažte dětské akné odstranit nějakými přípravky na akné pro dospělé. Ty by totiž mohly jemnou dětskou kůži poškodit. Lepší než akné léčit přípravky, je omývat dítěti tvářičku dětským jemným mýdlem a následně pečlivě osušit čistým ručníkem. Nikdy kůži netřete příliš silně, jinak by také mohlo dojít k jejímu poškození.

Pokud trpí novorozeně projevy akné, existuje řada věcí, které mohou akné zhoršit, případně podráždit pokožku dítěte. Mezi tyto věci patří například oblečení, které je vyprané v agresivních pracích přípravcích, dětské zvratky, mléko nebo i sliny. Je tedy velmi důležité, abyste obličej svého dítěte udržovali v nejvyšší čistotě, abyste tak zabránili jejímu nechtěnému podráždění.

V případě dětského akné není potřeba vyhlédavat lékaře a řešit ambulantní léčbu, pokud u vašeho dítěte zpozorujete příznaky akné – toto onemocnění je poměrně běžné a nemá obvykle žádné následky. Pouze pokud máte podezření na cystické akné, tedy na akné s hnisajícími boláky, pak je nasnadě vyhledat kožního lékaře a poradit se s léčbou. V drtivé většině případů je však novorozenecké akné otázkou několika měsíců, poté samo odezní.

sponzorované odkazy