Léčba akné u dospělých: Co na pupínky platí a čeho se naopak vyvarovat?

sponzorované odkazy

Akné některé lidi provází podstatně déle než ostatní. Pokud patříte mezi 40 % dospělých, kteří mají problematickou pleť, máme pro vás dobrou zprávu – dodržíte-li několik základních pravidel, vaše kožní potíže pravděpodobně zmizí, nebo se alespoň zmírní. K velkým chybám patří nesprávné hloubkové čištění

Jedním z nejčastějších důvodů výskytu akné u zralých žen a mužů ve věku od 25 do 45 let je hormonální nerovnováha (tzn. nerovnováha mezi mužskými a ženskými hormony). Respektive nadprodukce mužských hormonů androgenů, které jsou zodpovědné za řízení látkové výměny v jednotlivých vrstvách kůže. Přebytek androgenů vede ke zvýšené produkci kožního mazu a ten pak ucpává póry, což je příčina vzniku komedonů (tip: přečtěte si, jak se zbavit černých teček) a zanícených míst. 

Co dělat, když se vám v dospělosti objeví akné?

Jestli vás pupínky netrápí soustavně a objevily se spíše znenadání, zamyslete se nad příčinou. Mohlo by se jednat o odchylku v životosprávě, stres nebo menstruační cyklus. Anebo jste si jen častěji sahali na tvář špinavýma rukama, což je chyba, protože nečistoty zanáší póry a bakterie způsobují infekce. 

Stav pokožky můžete zlepšit pomocí vhodně zvolené deramtokosmetiky. Chybu určitě neuděláte v případě produktové řady Sébium od Biodermy. Značka je známá tím, že při výrobě kosmetiky používá pouze přirozeně se vyskytující látky. Produkty jsou vůči kůži velmi šetrné a řeší příčinu, nejen pouze následky. 

V rámci každodenního čištění pleti oceníte rychlost a efektivitu micelární vody. I ta původně pochází z produkce francouzské kosmetické firmy Bioderma, která ji světu představila jako první. Micelární voda Sébium H2O je vhodná pro všechny typy pleti a kromě toho, že dokonale čistí pokožku, šetří drahocenný čas strávený před zrcadlem. 

Co při léčbě akné rozhodně nedělat?

Pupínky se nesnažte vymačkávat, to nechte na odborníkovi. Nedostatečně vymáčknutý pupínek se může vážně zanítit, což léčbu akné výrazně prodlouží a zkomplikuje. 

Zároveň se vyhněte použití kosmetických přípravků s obsahem alkoholu – ten pleť ještě více vysušuje a způsobuje tím nadprodukci kožního mazu

Jak již zaznělo výše, zbavte se svého zlozvyku a na obličej si během dne, kdy jsou vaše ruce plné nečistot, sahejte co nejméně.

A co prevence, dá se vzniku akné předcházet?

Účinnou prevencí vzniku akné je především hloubkové čištění pleti (např. micelární vodou). Dále není vhodné konzumovat tučnou stravu (především přepálení tuky) a dráždivá jídla. Pleti příliš nesvědčí ani polotovary, alkohol, kofein a kouření. 

 Nezapomeňte na fakt, že se pleť může zhoršit i následkem prodělaného stresu. Snažte se proto stresovým situacím předcházet. A pokud se vaše pleť nelepší ani při dodržování výše uvedených doporučení, neváhejte navštívit lékaře.

sponzorované odkazy