Zelený čaj a léčba akné

sponzorované odkazy

Zdravotní účinky zeleného čaje (rostlina Camellia Sinensis) jsou po dlouhou dobu známy  a oceňovány především v Číne a v Indii, kde se pěstování čaje věnují již po tisíce let. Je to vysoký podíl antioxidantů, který ze zeleného čaje dělá skvělého pomocníka při léčbě a prevenci akné, ekzémů a růžovky.

Pojďme si nyní představit blíže zelený čaj a jeho možné účinky na naše zdraví. Odpověď na otázku, zda pouhé pití zeleného čaje může nějak výrazně ovlivnit výskyt akné na naší kůži, není vůbec jednoduchá. Jednímz faktorů, které činí zelený čaj tolik atraktivním v boji proti akné, je ten, že zelený čaj nemá prakticky žádné vedlejší účinky (pokud pomineme předávkování vlivem vysokého obsahu kofeinu). Čaj je ryze přírodní produkt, jeho pořízení je poměrně levné - v porovnání s chemickými přípravky na boj s akné je tu rozdíl v ceně i několikanásobný.

Zelený čaj obsahuje vysoké množství silných a zdraví prospěšných antioxidantů, které se nazývají polyfenoly. Ti mají svou základní funkci v tom, že neutralizují volné radikály a toxiny, které poškozují buněčný systém.

Polyfenoly jsou považovány za nejefektivnější a nejsilnější ze všech oxidantů. Pití zeleného čaje má tedy nesmírně pozitivní vliv na naše zdraví. Mnoho vědeckých studií potvrdilo, že zelený čaj má výrazné antibakteriální účinky. Výrazně potlačuje vliv hub a virů, je tedy antifungální a antivirovou látkou.

Pokud je zelený čaj na vašem denním pořádku a vypijete jej denně alespoň 500 ml, pak pomůže regulovat hormony, které jsou často v souvislosti s výskytem akné.

Aplikovat zelený čaj proti akné můžete v zásadě třemi způsoby. Jedním z nich je krém, který obsahuje výtažek ze zeleného čaje. Nejúčinnější krémy obsahují minimálně 2% extraktu ze zeleného čaje. Toto množství vede až k 70% snížení projevů růžovky (akné rosacea). Nevýhodou krémů na akné s výtažky z čaje je jejich poměrně vysoká cena.

Levnějším způsobem využití účinků zeleného čaje je nanášení vylouhovaných čajových lístků na zasaženou pleť s akné. Je možné využít běžný zelený čaj v sáčcích, nicméně ideální jsou sypané velkolisté čaje. Výhod při přímém nanášení čajových lístků na pleť je opravdu mnoho. Popravdě je nejlepší aplikovat čaj topicky. Čaj pokožku zjemňuje a vyhlazuje, zmírňuje zarudnutí pokožky. Blahodárně působí i na psychiku člověka.

Zelený čaj je výborným přírodním čisticím prostředkem na akné a pleť. Silný antibakteriální efekt je velmi účinný proti bakteriím, které způsobují nepříjemné zarudnutí pleti a pupínky na pokožce, nemluvě o ucpávání pórů.

K nejlepším účinkům je ideální pít 0,5 až 1 litr zeleného čaje denně. Pravý kvalitní zelený čaj skvěle chutná, vylouhované listy navíc můžete použít právě jako pleťovou masku a nechat několik minut působit na pokožce. Hodí se nejen proti akné, ale například na unavené oči.

Při výběru kvalitního čaje není radno vybírat pouze podle ceny. Nedoporučujeme kupovat pytlíkovaný čaj z hypermarketů. Pokud přepočtete cenu za jeden kilogram čaje, tak je pytlíkovaný čaj až několikrát dražší, než čaj sypaný. Navíc se obvykle sáčkuje pouze nekvalitní polámaný čaj. Lepší je projít obchody se sypanými čaji a vybrat kvalitní sortu (např. levný ale oblíbený Gunpowder, slavný Lung Ting, případně ovoněné zelené čaje - jasmínový, vanilkový).

Co se týče vedlejších účinků pití zeleného čaje, tak je jich poskrovnu. Pokud nepřekročíte denní dávku 1,5-2 litry čaje, tak se vám nic nestane. Vzhledem k obsahu kofeinu nesmějí zelený čaj pít děti. Není vhodné pít čaj ve večerních hodinách. Pozor si dejte na přespříliš ovoněné čaje pochybné kvality, které vás sice mohou na první pohled zlákat silnou vůní. Nicméně může se jednat o čaje s přidaným glutamanem, který je pro lidské zdraví nebezpečný.

 

sponzorované odkazy