Jizvy po akné

sponzorované odkazy

Ve velmi silných projevech může akné způsobovat na pokožce nepěkné jizvy. I v tomto případě existuje léčba, která ovšem závisí na typu a počtu jizev. Nepokoušejte se jizvy léčit sami doma, ale určitě navštivte ordinaci dermatologa. Ten s vámi probere všechny možnosti léčby. Pokud jizvy nejsou moc hluboké, měl by na ně stačit chemický peeling, ke kterému se používají ovocné kyseliny. Zákrok trvá asi 15 minut, ovšem následné zarudnutí pleti může trvat až několik týdnů. Navíc musíte léčbu podpořit speciálním krémem. Pokud jsou vaše jizvy hlubší, chemický peeling na ně stačit nebude a vy ztratíte několik týdnů i nemalou sumu peněz, protože aplikaci ovocných kyselin zdravotní pojišťovna nehradí. Využít můžete také laserové regenerace kůže, kdy je stará kůže odstraňována pomocí laserového paprsku. Doba procedury se prodlužuje v závislosti na stavu pokožky, může trvat několik minut, ale i hodinu. Kvůli riziku nesouměrného zabarvení kůže tato metoda není doporučována lidem s tmavší pletí. Na kůži jsou po léčbě patrná růžová místa nebo zarudnutí pleti, které se může projevovat až několik měsíců.

Pro léčbu hlubokých jizev existuje několik možností, k nejpoužívanějším patří abrazivní odstranění jizev a léčba pomocí laseru. Použití laseru můžete využít i doma, na trhu existují přístroje pro domácí použití. Jejich cena není nízká, ovšem výhodou je, že se jedná o jednorázovou investici, navíc léčba pak probíhá doma a nemusíte do ordinace dermatologa. Jak už samotný název napovídá, abrazivní metoda spočívá v agresivním čištění obličeje pomocí diamantového kolečka. Ačkoli to může znít hrůzostrašně, tato metoda je používána již docela dlouhou dobu. Procedura trvá asi hodinu a po ní můžete čekat nejen zarudnutí obličeje, ale i svědění, a to po dobu až několika týdnů. Tato forma ošetření je doporučována lidem se světlou nebo naopak tmavší pletí. Na velmi hluboké jizvy jsou lékaři používány průbojné techniky. Jejich použití záleží na více faktorech, o typu léčby rozhoduje váš lékař. Jedním z typů průbojných technik je náhrada, kdy je jizva odebrána a je nahrazena kůží transplantovanou z jiné části vašeho těla. Jizva může být také odebrána bez náhrady, což má kůži umožnit regeneraci. Pro co nejlepší výsledek se průbojné techniky používají s obrazí nebo lesarem. Uzdravování může trvat až několik týdnů.

Další možností léčby je tzv. subcize. Část jizvy je oddělena, což umožní zformování krevní sraženiny pod pokožkou. Ta pak vytlačí jizvu do úrovně okolní pokožky a dojde k vyrovnání povrchu pleti. Kombinace subcize, obraze a laseru má nejlepší výsledky. Navíc je tento typ léčby účinný pro všechny druhy jizev, ale nejlepší je na jizvy hluboké, pod úrovní okolní pokožky. Jizvu lze odstranit i zvětšováním, tedy vpravením látky podobné collagenu pod pokožku, čímž dojde k vytlačení jizvy na povrch. Efekt je sice okamžitý, ale také dočasný, protože trvá jen půl roku a pak je nutné proceduru opakovat nebo zvolit jiný druh léčby. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli typ léčby, vždy své rozhodnutí konzultujte s lékařem, který vám řekne, zda je léčba vhodná i pro vás.

sponzorované odkazy