Mýty o akné

sponzorované odkazy

Ačkoli je akné velmi rozšířenou kožní nemocí a v pubertě si tím prošel snad každý z nás, kolem akné stále panují určité mýty. Jedním z mýtů je i to, že na akné pomáhá slunce. Že se jedná o mýtus bylo podrobněji popsáno v jiné části tohoto webu. Mýtů o akné je spousta. Dalším takovým mýtem je, že po akné vždy zůstávají jizvy. Není to tak úplně pravda. Pokud trpíte ne moc závažnou formou akné nebo pokud začnete s léčbou včas, můžete se jizvám a následné péči o ně vyhnout úplně. Někdo si také několikrát denně myje obličej, aby zabránil výskytu akné. Hygiena je sice velmi důležitá, ale nic se nesmí přehánět. Nadměrné mytí může naopak kůži velmi vysušit. Pokud byste také pleť příliš drhli, mohlo by se stát, že než ke zlepšení dojde spíše k rozšíření infekce. Pokud si myslíte, vymačkáním pupínku si pomůžete, opak je pravdou. Právě mačkání zanechává často jizvy. Pokud už se rozhodnete pupínek vymáčknout, nikdy tak nedělejte nehty. Pod nehty žije řada bakterií a ty můžou problémy s akné ještě zhoršit. Vezměte si čistý kapesník a pupínky mačkejte jen bříšky prstů a přes kapesník. Nezapomeňte pak pleť pořádně vyčistit.

Dalším mýtem je, že peeling vaší pleti škodí. U zánětlivých pupínků je tomu opravdu tak, ale jinak je peeling naopak prospěšný, protože pomáhá z pleti odstraňovat odumřelé buňky. Pravda není ani to, že dívky s akné nemohou používat make up. Naopak, pokud si vyberou make up s lehkým složením, který neucpává póry, neměly by mít s jeho používáním žádný problém a navíc to pomůže jejich sebevědomí. Pravdou ani není, že čokoláda nebo ostrá jídla zhoršují akné. Nadměrný příjem sladkého k němu může přispět, ale nikdy se nejedná o hlavní důvod vzniku akné. Jisté ani není, že užívání hormonální antikoncepce zlepší stav pleti. Někdy pomůže, to jistě, ale pravidlem to není.

Asi největším mýtem je, že akné postihuje pouze dospívající mládež. Ani toto není bohužel pravda. Bylo by určitě hezké z toho vyrůst, ale praxe je jiná. Mnoho lidí trpí výskytem akné i v dospělosti. Někdy to může být zapříčiněno i tím, že si lidé myslí, že jakmile jsou dospělí, mohou se o svou pleť přestat starat. To často vede k zanášení pórů a opětovnému výskytu akné. Proto pleti věnujte pozornost stále, starejte se o ni. Čas, který strávíte čištěním pleti určitě není časem ztraceným. Je dobré občas zajít na kosmetiku, kde vám bude pleť odborně vyčištěna.

sponzorované odkazy