Prevence akné

sponzorované odkazy

Léčba akné je velmi důležitá. Neméně důležitá je ale prevence. To, že se akné budete snažit předcházet, vám nemusí být nakonec nic platné, vzhledem například ke genetickým předpokladům. Průběh onemocnění pak nemusí být ale tak závažný a hlavně je dobré vypěstovat si v péči o pleť určité zvyky, které vás pak budou provázet po celý život. K prevenci nejsou vhodné přípravky, které se užívají k léčení akné. Tyto přípravky můžou u zdravé pleti vyvolat podráždění. Prevence spočívá v hygieně, vyváženém jídelníčku a psychické pohodě. Dostatečná hygiena by u mladé pleti měla být samozřejmostí. Vznik pupínků, vřídků a rozšířených pórů mohou podpořit bakterie, které žijí na naší kůži. Při nedostatečné hygieně se tyto bakterie množí a pronikají do hlubších vrstev kůže prostřednictvím rozšířených pórů a tam způsobují zánět. Proto je třeba výskyt těchto bakterií na pokožce co nejvíce eliminovat pravidelným omýváním. Doporučuje se pleť mýt jemným mýdlem ráno a večer.

Vyvážená strava je důležitá nejen pro pleť, ale pro celý organizmus. Vhodné je jíst dostatek ovoce a zeleniny, které zajistí přísun vitamínů. Nedoporučují se pomeranče nebo chleba, naproti tomu jsou výborné luštěniny, rybí olej, sýry, vajíčka nebo ořechy, protože obsahují totiž zinek, který je pro pleť důležitý. Z vitamínů má nezastupitelnou roli vitamín A nebo E. S vitamíny ale nakládejte opatrně, například zvýšený přísun vitamínu skupiny B může vznik akné naopak podpořit. Nezapomínejte ani na dostatečný přísun tekutin. Nezbytné je také udržovat se v psychické pohodě. Stres se na pleti projevuje stejně jako špatná výživa. Kůže reaguje na sebemenší podněty, proto je potřeba nezanedbávat ani tuto stránku. Přísloví které mluví o vyspání se do krásy má v sobě také kus pravdy. Spánek je pro pleť velmi důležitý, během něj má pokožka možnost se regenerovat, hlavně pokud před tím byla ošetřena kvalitní kosmetikou. Nechoďte nikdy spát neodlíčené, protože to může vést k ucpávání pórů a vzniku pupínků. Snažte se pleti co nejméně dotýkat. I když si myslíte, že máte ruce čisté, žije na nich mnoho bakterií. Dobré je vyhnout se také prašným a zakouřeným místům. Pokud máte mastnou pleť, především čelo, je vhodné volit takový účes, aby čelo mohlo dýchat a nebylo překryto vlasy.

Pokud dodržíte jen několik z těchto pravidel, mělo by se u vás riziko výskytu akné omezit. Existují však bohužel případy, kdy i ta nejlepší prevence selže. I když se tak stane, v péči o pleť určitě nepolevujte. Vznik akné může být dán prostě geneticky nebo ho mohou způsobovat některé léky, které berete. Pak je možné snažit se projevy akné co nejvíce omezit a navštívit ordinaci odborného lékaře, který vám může dát pár důležitých tipů jak postupovat, čemu se vyhnout a podobně.

sponzorované odkazy