Projevy akné

sponzorované odkazy

Akné není jen onemocněním pleti. Vzhled naší pleti je jakýmsi odrazem toho, co se děje uvnitř. Pokud chceme léčit akné, je třeba se zaměřit i na výživu. Akné také může mít původ v našem psychickém stavu, pleti nesvědčí dlouhodobý stres. To, co se ukáže jako projev akné a co vás vždy spolehlivě nazlobí, probíhá již dříve v hlubších částech kůže. Úplným počátkem je ucpání mazové žlázy a z toho vycházejí další projevy akné. Hromaděním této hmoty vznikají první projevy akné v podobě uzavřených komedonů, obecněji známých bílých hlaviček. Jejich název je dán bělavým zbarvením drobných, nepatrně vystupujících útvarů, které představují nerozšířené ústí vývodu folikulu mazové žlázy. Když se neuvolňují zrohovatělé buňky a maz, dochází k rozšiřování tohoto ústí. Na kožním povrchu se objevují otevřené komedony, které známe jako černé hlavičky. Objevení se dvou výše jmenovaných komedonů je prvním příznakem akné.

K dalším zánětlivým projevům patří pupínky, vředy, uzly a další, které se ale projevují až v dalším průběhu tohoto nepříjemného kožního onemocnění. Ve vývodech folikulů mazových žláz je vhodné prostředí pro množení bakterií, kvasinek a další nepříjemných „svinstev“. Ty pak vyvolávají zánět celé mazové žlázy, při kterém dochází k narušení stěny mazové žlázy a zánět se pak snadno rozšíří do okolí. Je-li takový zánět opravdu silný, zničí celou mazovou žlázu a v tomto místě vznikne jizva. Hojení jizev je dáno individuální schopností každého jedince, proto akné způsobuje jizvy, které jsou na pleti propadlé i vystouplé. Po zahojení akné se na kůži ještě dlouho objevují načervenalé skvrnky nebo drobné jizvičky. U těžších případů vznikají už zmíněné jizvy. Akné se vyskytuje v těch místech, kde je nejvíce mazových žláz, tedy v obličeji, kde také nejvíce obtěžuje. Většinou je to na bradě, nose a čele, ale výjimkou není krk, ramena a velkým problémem jsou bolestivé vřídky na zádech.

Projevy akné je možné ve většině případů zmírnit. Netýká se to ovšem jen změny kosmetiky, i když používání vhodných přípravků je jedna z důležitých částí léčby. Je vhodné také omezit alkohol, nevystavovat se stresu, nekouřit, nechodit spát, aniž byste si pleť důkladně vyčistili. Vhodné je také jednou za čas zajít na kosmetiku, kde vám bude pleť odborně vyčištěna. Mačkání vřídků totiž většinou vede k ještě většímu zanícení a rozvoji infekce. Kosmetička vám také může poradit s péčí i přípravky. Pokud trpíte těžší formou akné, neměli byste váhat s návštěvou odborného lékaře. Ten by vás měl požádat, abyste s sebou přinesli kosmetiku, kterou běžně používáte a projít s vámi krok po kroku, jak se o pleť staráte. Z toho pak vyvodí chyby, kterých se dopouštíte a doporučí vám správný postup.

sponzorované odkazy